مشاوره فرزندپروری

فرزند‌پروری در عین لذت‌بخش بودن گاهی بسیار چالش‌برانگیز نیز می‌شود. روانشناسان کودک روش‌های موثر فرزندپروری را به والدین آموزش داده، به آنان کمک می‌کنند تا رفتار صحیحی با کودک خود داشته باشند و در مقابل مشکلات رفتاری کودک خود واکنش صحیح و موثر نشان دهند.

یکی از تجربه‌های شیرین در زندگی هر شخصی، تجربه داشتن فرزند والدگری است. فرزند‌پروری در عین این‌که لذت‌بخش است گاهی بسیار چالش‌برانگیز نیز می‌شود. همان‌طور که ویژگی‌های جسمی کودکان با گذشت زمان بسیار تغییر می‌کند، ویژگی‌های روانشناختی آنان نیز با گذشت زمان تغییر کرده و در هر دوره‌ای باید به گونه خاصی با آنان رفتار کرد. علاوه بر این کودکان نیز همانند بزرگسالان درگیر مسائل عاطفی خاصی شده و والدین برای کمک به آنان نیاز به مشاوره دارند. برای آشنایی بیشتر با خدمات مشاوره فرزندپروری با ما همراه باشید.

مشاوره فرزندپروری شامل چه خدماتی است؟

آشنایی با شیوه‌­های فرزندپروری

همان طور که قبلا گفته شد والدگری و فرزندپروری تجربه­ای شیرین اما پر از چالش است. یکی از این چالش‌­ها نحوه رفتار صحیح  با کودک در موقعیت­‌های مختلف و اصول کلی فرزندپروری است. برای دانستن این سوالات بهتر است والدین با شیوه­‌های کلی فرزندپروری و اصول صحیح تربیت فرزند آگاهی کامل داشته باشند. بنابراین در مرحله اول والدین باید آگاهی خود را از انواع سبک­‌های تربیتی افزایش داده و با اصول کلی فرزندپروری آشنا باشند. مشاوره فرزندپروری انواع سبک­‌های تربیتی را به والدین آموزش داده و با برگزاری جلسات گروهی و فردی متعدد آگاهی والدین را از شیوه­‌های نوین فرزندپروری افزایش می­‌دهد.

درمان اختلالات روانشناختی

کودکان نیز مانند بزرگسالان ممکن است دچار اختلالات روانشناختی شوند. رایج‌ترین اختلالات روانشناختی در این دوران اضطراب، بیش‌فعالی، ‌افسردگی و در برخی موارد وسواس است. بنابراین اگر متوجه مشکلاتی از این قبیل شدید، بهتر است از یک مشاور کودک کمک بگیرید.

مشکلات رفتاری

گاهی کودکان دچار برخی مشکلات رفتاری می‌شوند. مثلا به شدت پرخاشگر شده و یا لجبازی می‌کنند. این رفتارها گاهی به علت یک اختلال روانشناختی رخ می‌دهد گاهی هم در واکنش به یک سری از تغییرات محیطی و یا رفتار والدین اتفاق می‌افتد. اما آنچه که مهم است تحت‌تاثیر قرار گرفتن رابطه والدین و فرزندان است. در بسیاری از موارد وجود مشکلات رفتاری به رابطه والدین و فرزندان به شدت آسیب زده و تا مدت‌ها این شکاف ارتباطی ترمیم نمی‌شود. از این رو در صورت وجود مشکلات رفتاری به منظور جلوگیری از کاهش صمیمیت در روابط بهتر است از یک مشاور کودک کمک گرفته شود.

آموزش والدین

آشنایی با شیوه‌­های فرزندپروری و اصول تربیتی اگرچه برای همه والدین لازم است اما به تنهایی کافی نیست. در کنار اصول کلی تربیت که والدین لازم است نسبت به آن اشراف داشته باشند برخی مسائل خاص نیز وجود دارد که ممکن است برای والدین اضطراب آور باشد. برخی از کودکان به دلیل شرایط خاصی ممکن است با سوگ رو به رو شوند یا مثلا والدین از یکدیگر جدا شوند و کودک با پدیده طلاق مواجه شود. همچنین برخی والدین در رابطه با تربیت جنسی کودکان دغدغه‌­های متعددی دارند. این موارد نمونه­‌هایی از چالش­ هایی هستند که ممکن است والدین با آن مواجه شوند و در این شرایط استفاده از خدمات مشاوره فرزندپروری بسیار کمک کننده خواهد بود. مشاوره فرزندپروی به شما کمک می‌­کند تا ضمن درک صحیح از این شرایط رفتار مناسبی در این موقعیت با کودک خود داشته باشید.

مشکلات تحصیلی

اگر به تازگی متوجه شدید که فرزند شما دچار افت تحصیلی شده است یا در مدرسه عملکرد موفقیت‌آمیزی ندارد بهتر است به محض اطلاع، از یک مشاور کودک و نوجوان کمک بگیرید. ادامه‌دار شدن مشکلات تحصیلی علاوه بر اینکه به اعتماد به نفس کودک آسیب می‌زند مشکلاتی را در رابطه شما با فرزندتان ایجاد می‌کند.