اعتماد به نفس با کوچینگ

ایجاد اعتماد به نفس با کوچینگ

 • انسان‌ها در برخی از مواقع زندگی شخصی و شغلی خود دچار بحران کمبود اعتماد به نفس می‌شوند. معمولا در این گونه موقعیت‌ها احساسات منفی و ناخوشایندی را تجربه کرده و خود را سرزنش می‌کنند. ممکن است عده‌ای بگویند اعتماد به نفس یک مقوله ذاتی است و نمی‌توان قدمی برای افزایش آن برداشت. احتمالا اولین راهی که برای افزایش اعتماد به نفس به ذهنتان می‌رسد، خواندن کتاب‌ها و مطالبی در این رابطه است. اما برخلاف تصور عموم مردم اعتماد به نفس یک پدیده ذاتی نیست، بلکه اکتسابی است. اگر می‌خواهید از شر احساسات منفی و کمبود اعتماد به نفس خلاص شوید، پیشنهاد ما به شما افزایش اعتماد به نفس با کوچینگ است. پس راه حل‌های قدیمی بدون کاربرد را کنار بگذارید و با این مطلب همراه باشید.

  نقش کوچینگ در ارتقای اعتماد به نفس

  اعتماد به نفس به معنای باور و ایمان قلبی به توانایی‌هایی شخصی است. به بیان دیگر اعتماد به نفس را می‌توان پذیرش ویژگی‌های بد و خوب توسط فرد دانست. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، به دلیل افزایش خودسرزنشی تاثیرات منفی آن را در کلیه جنبه‌های زندگی خود احساس می‌کنند. باید توجه داشت افراد مختلف توانایی‌ها، نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارند. به همین علت، می‌توان گفت مقایسه خود با دیگری جز نتایج منفی اعتماد به نفس است.

  تاثیرات منفی مقایسه خود با دیگران

  اگر این تفکر را در پیش بگیرید و مدام درگیر مقایسه خودتان با دیگران باشید، نمی‌توانید از گرداب پر از احساس منفی بیرون بیایید. حتما قدمی در راستای استعداد‌ها و توانایی‌های خود بردارید. شما با تلاش برای بهبود توانایی‌ها و ارتقای نقاط قوت خود و تمرکز بر جنبه‌های مثبت شخصیتتان می‌توانید به سعادت دست یابید. شاید با خود فکر کنید، گفتن این حرف‌ها آسان است، اما وقتی وارد عمل شوید و اتفاقات جذاب و هیجان‌انگیز را تجربه کنید نظرتان تغییر می‌کند.

  آگاهی از ویژگی‌های مثبت

  در واقع، آگاهی از نکات مثبت و منفی شخصیت‌تان نیمی از مسیر است. شما با کمک گرفتن از یک کوچ و ایجاد اعتماد به نفس با کوچینگ می‌توانید این مسیر را سریعتر و بااطمینان بیشتری طی کنید. کلیه انسان‌ها در وجود خود نکات مثبت و منفی دارند. اما مسئله مهم شناسایی این نکات و نحوه برخورد با آنها است. آگاهی از ویژگی‌های مثبت باعث افزایش احساسات مثبت و در نتیجه بهبود عملکرد شما در جنبه‌های مختلف می‌شود. زمانی که موتور احساسات خوب و مثبت شما فعال شود از شکست خوردن و ناکام ماندن نمی‌هراسید و هر بار بیشتر تلاش خواهید کرد. افزایش اعتماد به نفس به کمک کوچ راه سختی نیست اما نیازمند تلاش، صبر و تمرکز است. فردی که اعتماد به نفس بالایی پیدا می‌کند، خودش را دوست داشته و به توانایی‌های خود باور دارد. این فرد برای رسیدن به اهداف خود ریسک می‌کند و از شکست خوردن هم نمی‌هراسد. علت هم این است که او تصوری مثبت از آینده برای خود ساخته است. اما زمانی که فردی کمبود اعتماد به نفس دارد، احساسات منفی به او اجازه عمل کردن نمی‌دهند. در نتیجه، مهارت‌هایشان نیز کم و کمتر می‌شود. البته، با افزایش اعتماد به نفس و احساسات مثبت در مورد خود می‌توان به نتایج مثبتی در زندگی هم دست یافت.


  مقاله پیشنهادی: « 5 تا از مهمترین نشانه‌های اختلال شخصیت »


  اعتماد به نفس و احساسات مثبت

  افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، به طور طبیعی از احساسات مثبتی هم برخوردار هستند. همچنین، آنها نسبت به بقیه افراد شادتر زندگی می‌کنند. نوسان احساسات بخش طبیعی و عادی از زندگی هر انسانی است. انسان‌ها گاهی خوشحالی و گاهی احساسات منفی را تجربه می‌کنند. اما اینکه فردی دائما در موقعیت‌های مشابه احساس کمبود و ناراحتی داشته باشد، اصلا طبیعی نیست. به همین خاطر،  باید در جهت بهبود این احساسات قدمی برداشت. وقتی اعتماد به نفس بالایی در فرد وجود داشته باشد، احساسات مثبت و شاد او نیز از موقعیت خود افزایش می‌یابد. در واقع، وجود احساسات منفی با اعتماد به نفس بالا در تضاد است. شما از طریق افزایش اعتماد به نفس با کوچینگ می‌توانید احساس امنیت و شادمانی بیشتری را تجربه کنید. در حقیقت، هنگامی که شما به نقاط ضعف و تاریک درون‌تان آگاه می‌شوید، می‌دانید به چه صورت باید رفتار کنید.

  اعتماد به نفس و تجربیات اجتماعی موفق

  بدون شک یکی از نکات مهم در داشتن تجربیات اجتماعی موفق، توانایی برقراری ارتباط با دیگران است. وقتی شما اعتماد به نفس بالایی داشته باشید، می‌توانید به راحتی با دیگران تعامل و گفت و گو کنید. به این ترتیب، یک رابطه مثبت و سازنده خلق خواهید کرد. این توانایی به شما فرصت‌های شغلی زیادی برای ارتقا می‌دهد. هنگامی که بتوانید در محیط کار خود با اعتماد به نفس به گفت و گو بپردازید، می‌توانید توانایی‌های خود را بهتر نشان داده و به ارتقای شغلی دست یابید.

  کمبود اعتماد به نفس و تاثیراتش در روابط اجتماعی

   کمبود اعتماد به نفس باعث ایجاد استرس در ارتباط میان افراد می‌شود. استرس ناشی از کمبود اعتماد به نفس باعث برهم زدن روابط مثبت و دوستانه با اطرافیانتان می‌شود. احساساتی نظیر عدم توانایی صحبت در جمع‌های دوستانه و خانوادگی از نتایج کمبود اعتماد به نفس در فرد است. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، می‌توانند ارتباطات قوی بسازند. به این ترتیب، اتفاقات مثبت و خوبی را هم در زندگی برای خود رقم می‌زنند. کمبود اعتماد به نفس باعث ترس از قضاوت، خودسانسوری، دوری از انسانها می‌شود. افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، افرادی خجالتی هستند و از قرار گرفتن در جمع پرهیز می‌کنند. افزایش اعتماد به نفس با کوچینگ باعث خروج فرد از منطقه امن خود شده و دیدگاه او را تغییر می‌دهد.

  برای افزایش اعتماد به نفس با کمک کوچینگ چه کنم؟

  اعتماد به نفس را با کمک کوچ و مربی می‌توان با تکنیک‌ها و روش‌های کاربردی افزایش داد. در ابتدا، این مسئله چالش برانگیز به نظر می‌رسد. البته با صبوری و تمرین کردن می‌توان به نتایج مثبتی دست یافت. وجود فردی که مسیر را بداند و با توانایی و دانش کافی به شما کمک کند تا به نتایج عالی برسید باعث هموار شدن مسیر برای شما می‌شود. به این ترتیب، شما پله به پله تبدیل به بهترین و ایده آل‌ترین فرد می‌شوید. یک کوچ اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند از منطقه امن خودتان خارج شده، از ترس‌ها و چالش‌ها، شکست‌ها، احساسات منفی و باورهای اشتباه فراتر بروید. کوچ اعتماد به نفس شما را به جایی که متعلق به آن هستید، هدایت می‌کند. او با صبوری و ایجاد یک تعامل اثرگذار، به شما کمک می‌کند از دام کمبود اعتماد به نفس و احساسات منفی رها شده و کیفیت زندگی‌تان را بهبود بخشید.
  کوچینگ اعتماد به نفس یکی از زیر شاخه‌های کوچینگ زندگی است که در صورت اجرای اصولی و درست تاثیرات مثبت فراوانی در افزایش اعتماد به نفس فرد دارد. شاید شما خواهان افزایش اعتماد به نفس خود در زمینه خاصی هستید. به عنوان مثال، خواهان ارتقای توانایی مصاحبه خود هستید یا می‌خواهید احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشید. فرقی ندارد خواسته شما چیست، شما با کمک کوچ و افزایش اعتماد به نفس با کوچینگ می‌توانید بهترین راه حل را پیدا کنید.

  خدمات آنلاین مشاوره اختلال شخصیت

  ویژگی‌های افراد دارای اعتماد به نفس

  به طور کلی افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، تصوری مثبت از خودشان و نقاط قوت‌شان دارند. آنها خواهان تایید دیگران هستند. در ضمن، به توانایی‌های خود اطمینان داشته و از ریسک کردن نمی‌ترسند. این افراد ارزش واقعی خود را دانسته و از قضاوت‌های دیگران در رابطه با خود ترسی ندارند. آنها می‌دانند چگونه و از چه راهی می‌توانند به اهداف خود رسیده و برای آنها تلاش کنند. آنها خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنند، چون آگاه هستند که هر فرد توانایی‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد خودش را دارد. نقاط قوت و ضعف خود را دانسته و بر نقاط مثبت خود تمرکز می‌کنند. آنها در تلاش برای ارتقای نقاط منفی خود هستند. مربی با افزایش اعتماد به نفس با کوچینگ می‌تواند به خلق این ویژگی‌ها در افرادی که اعتماد  به نفس پایینی دارند، کمک کند.

  جمع‌بندی

   افزایش اعتماد به نفس با کوچینگ باعث افزایش احساسات مثبت نظیر شادی در فرد می‌شود.  همچنین،  با کمک کوچینگ می‌توان مهارت‌های فرد را ارتقا داده و به او برای دستیابی به موفقیت کمک کرد. هر چه اعتماد به نفس فرد بیشتر باشد، در موقعیت‌های مختلف نظیر زندگی شخصی و شغلی خود هم ارتقا پیدا می‌کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  به اشتراک گذاری:

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *