انتخاب شغل با کوچینگ

مهمترین مرحله برای توسعه، تغییر و انتخاب شغل با کوچینگ

 • انتخاب شغل مناسب، آشنا شدن با استعدادها و مهارت‌های شغلی و شخصی، استفاده از مهارت‌های نرم در بخش‌های مختلف شغلی همچون کارمندی؛ همگی با کمک کوچ شغلی قابل دستیابی هستند. اگر خواهان انتخاب شغل با کوچینگ هستید یا می‌خواهید به مهارت‌های زیادی در عرصه‌های مختلف زندگی دست یابید با این مقاله همراه باشید. ما در ادامه به تاثیراتی که یک کوچ در انتخاب شغل برای شما دارد، اشاره خواهیم کرد.

  نقش کوچینگ در انتخاب شغل

  کوچ یا مربی به شما کمک می‌کند درک درستی از نقاط ضعف و قوت‌تان در زندگی حرفه‌ای‌تان داشته باشید. همچنین، به کمک یک مربی می‌توانید نقش مناسبی برای خود با توجه به مهارت‌ها، نقاط ضعف و قوت‌تان ترسیم کرده و به پیش روید. در ضمن، به واسطه کمک‌های یک کوچ می‌توانید تصویری شفاف و کارآمد از آینده شغلی مناسب خود داشته باشید. مربیان شغلی می‌توانند در مواردی همچون کسب درآمد بیشتر در شغل فعلی، دستیابی به موفقیت‌های شغلی بیشتر، راه­اندازی یک کسب و کار یا استارتاپ به شما کمک ‌کنند. برخورداری از کمک­ها و راهنمایی‌های یک کوچ باعث می‌شود، برنامه مشخص مالی برای زندگی خود داشته باشید. به این ترتیب، استرس و اضطراب ناشی از آینده در زندگی شما کاهش پیدا می‌کند. کوچ‌هایی که در حوزه شغل و بازار کار فعالیت دارند در مورد نحوه نوشتن و آماده‌سازی رزومه، ارتقای مهارت‌های مرتبط با مصاحبه کاری، شبکه‌سازی، مذاکره و برنامه‌ریزی استراتژیک به افراد کمک می‌کنند.

  شناخت دقیق خود و انتخاب شغل مناسب

  شناخت خود به همراه کلیه مهارت‌ها، نقاط ضعف و قوت باعث می‌شود سریع‌تر به خواسته‌هایتان در حوزه‌های مختلف نظیر شغل و حرفه دست یابید. اینکه افراد خواهان دستیابی به رضایت شغلی و ثبات مالی باشند باعث می‌شود بتوانند در جنبه‌های دیگر زندگی خود هم شاد و سالم عمل کنند. به همین علت، یاری گرفتن از یک کوچ یا مربی می‌تواند باعث شود در چندین سال آینده احساس بهتری نسبت به شرایط مالی و شغلی خود داشته باشید. اما قبل از هر گونه اقدامی باید بدانید چه می‌خواهید؟ سپس با توجه به خواسته‌هایتان و کمک‌های مربی و کوچ خود در مسیر قدم بردارید. انتخاب شغل با کوچینگ نیازمند درک انگیزه‌ است. تصور کنید، شما خواهان تغییر شغل‌تان هستید اما بنا به دلایلی همچون ترس از موقعیت جدید، ترس از تغییر، عدم وجود مهارت‌های مورد نیاز و عدم دریافت پیشنهادات مدنظرتان از شرایط خود ناامید هستید. در اینجا، یک کوچ می‌تواند به شما در ارتقای مهارت‌هایی همچون ساخت و آماده سازی رزومه، جستجوی شغل، ارتقای مهارت‌های نرم و غیره کمک کند. هنگامی که شما اهداف و انگیزه‌هایتان را شناسایی و درک کرده‌اید می‌توانید بهترین مربی را در راستای اهداف‌تان انتخاب کرده و به کمک او مسیر را سپری کنید.

  انتخاب شغل با کوچینگ

  کوچینگ و آگاهی شغلی

  کوچینگ شغلی به اشخاص برای تمرکز بیشتر و بهتر بر آینده شغلی‌اشان کمک می‌کند. کوچ به مراجع کمک می‌کند بداند خواسته‌هایش چیست و سپس در راستای خواسته‌های خود قدم بردارد. در واقع، شما با کمک مربی شغلی خود دید جدیدی از خواسته‌هایتان به دست می‌آورید و هم‌راستا با آن برای اهدافتان تلاش می‌کنید. کوچ و مربی با ارائه مدل‌ها و ابزارهای کارآمد به شما در درک خواسته‌هایتان کمک می‌کنند. شما به کمک کوچینگ می‌توانید در مسیر درست حرکت کنید و یک تغییر اساسی و بزرگ برای خود خلق کنید. کوچ‌ها و مربیان با پرسیدن سوال‌های مناسب به شما برای یافتن پاسخ مناسب کمک می‌کنند. در واقع، تغییر یا انتخاب شغل با کوچینگ باعث افزایش کیفیت زندگی حرفه‌ای شما می‌شود. کوچ‌‌های شغلی و حرفه‌ای به افراد کمک می‌کنند مجموعه مهارت‌ها، انگیزه‌ها و اهداف خود را در راستای لذت بردن و کشف موفقیت در حوزه شغلی و حرفه‌ای پیدا کنند. گاهی اوقات مربیان خدماتی همچون مدیریت استرس و اضطراب در محیط شغلی را ارائه می‌دهند. همچنین، آنها با ارائه نکاتی کمک می‌کنند سریعتر شغل مربوطه خود را به دست آورده و در راستای آن حرکت کنید.

  کوچینگ و حل تعارض با شغل

  کوچینگ به کارکنان و کارمندان سازمان‌ها کمک می‌کند تا بتوانند تعارضات و اختلافات موجود را از بین ببرند. به کمک کوچینگ می‌توان تعارضات موجود در محل کار را به واسطه استراتژی‌ها و مهارت‌هایی که یک کوچ ارائه می‌دهد، از بین برد. در واقع، تغییر و انتخاب شغل با کوچینگ باعث خلق ساختاری متناسب با مهارت‌ها، دانش‌ها و شایستگی‌ها می‌شود. کوچینگ شغلی و سازمانی فرآیندی است که بر مدیریت مهارت‌ها، احساسات، شکست‌ها و تعارضات فردی تمرکز دارد. کوچینگ فرآیندی هدفمند و متمرکز برای دستیابی به اهداف سازمانی و شغلی فرد است. زمانی که مدیر یک سازمان از استراتژی‌های موثری که مربی ارائه می‌دهد در راستای اهداف شغلی کسب و کار خود بهره می‌برد، می‌تواند میزان انعطاف پذیری و درگیری‌های موجود در سازمان را کاهش دهد. مربیان کمک می‌کنند مدیران و کارکنان علل اصلی تعارضات را پیدا کرده و در رفع آنها بکوشند. همچنین، آموزش استراتژی‌ها و مهارت‌های لازم به کارکنان برای مدیریت موثر تعارض‌ها کمک کننده هستند.


  مقاله پیشنهادی: «اهمیت کوچینگ فردی»


  مزایا و فواید استفاده از راهنمایی‌های کوچینگ یا مربی شغلی

  یک مربی شغلی می‌تواند به شما کمک کند نقشه راه عملی‌ای برای دستیابی به شغل رویایی‌تان داشته باشید. پس اگر در شرایطی قرار دارید که می‌خواهید شغل‌تان را تغییر دهید یا کسب و کار آنلاینی شروع کنید اما نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید مربی شغلی می‌تواند به شما کمک کند. اما اگر فکر می‌کنید مربی شغلی نمی‌تواند به شما کمکی کند، بیایید نگاهی به مزایای استفاده از راهنمایی‌های یک کوچ شغلی بیندازیم. اگر در پی انتخاب شغل با کوچینگ یا تغییر آن هستید، با این بخش همراه باشید.

  • اولین مزیت، یادگیری کلیه مهارت‌های حیاتی و ضروری است.

  دنیای شغلی و حرفه‌ای فعلی دائماً در حال تغییر است. به همین علت، بسیار ضروری است مهارت‌هایی که باعث کسب موفقیت در زندگی حرفه‌ای شما می‌شوند را آموخته و با تسلط بر آنها ادامه دهید.

  • افزایش اعتماد به نفس مهارت بعدی است.

  کوچ‌ها و مربیان از طریق آموزش برخی از مهارت‌های مخصوص در حوزه کاری به ما تکنیک‌هایی برای افزایش اعتماد به نفس در محیط کاری را ارائه می‌کنند.

  • رزومه کاری قدرتمند و هم‌راستا با اهداف خود خواهید ساخت.

  ساخت یک رزومه قوی و ارسال آن به شرکت‌های مختلف می‌تواند منجر به افزایش موفقیت شما در حوزه شغلی شود.

  • تصمیمات آگاهانه‌ای در رابطه با حرفه خود اتخاذ کنید.

  مربی شغلی به شما کمک می‌کند با توجه به یک سیر تکاملی به پیش رفته و در راستای اهداف خود تلاش کنید.

  • هدف گذاری اصولی و داشتن نقشه راه مزیت دیگری است که یک مربی شغلی برایتان در پی دارد.

  تعیین اهداف به صورت اصولی همچون نقشه‌ای هستند که به شما برای یافتن معیارها و مسیرهای شغلی در راستای اهدافتان کمک می‌کنند.

  • با کمک مربی می‌توان شبکه‌ای از افراد حرفه‌ای ساخت.

  وجود دوستان معتمد و قوی به شما کمک می‌کند، شبکه‌ای قوی و معتمد از افراد حرفه‌ای ساخته و از آنها در راستای اهدافتان کمک بگیرید. به این ترتیب، می‌توانید در مدت زمان کمتری به امکانات بیشتری دست یابید.

  جمع‌بندی

  امیدواریم مقاله مهمترین  مرحله برای توسعه، تغییر و انتخاب شغل با کوچینگ به شما کمک کرده باشد پاسخ سوالات خود را در رابطه با اینکه آیا یک کوچ شغلی می‌تواند به شما برای ارتقا مهارت‌ها و نقاط قوت شغلی‌تان کمک کند یا نه؟ را به دست آورده باشید. حتماً کلیه نکات ذکر شده را قبل از انتخاب کوچ شغلی لحاظ کنید. به این ترتیب، می‌‌توانید با توجه به خواسته‌های خود و در راستای اهداف شغلی‌تان قدم بردارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۲ رای
  به اشتراک گذاری:

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *