غلبه بر ترس

نکاتی کاربردی برای کاهش ترس و غلبه بر آن

 • جسور بودن یک ویژگی قابل تحسین است. برای اینکه یک انسان جسور باشید، ابتدا باید با ترس‌ها و اضطراب‌های خود روبه رو شوید. آیا می‌خواهید بهترین نسخه خود را ملاقات کنید؟  پس با ما همراه باشید و روش‌های جرات ورزی و غلبه بر ترس  را بیاموزید. به این فکر کنید که از چه چیزی  می‌ترسید؟ اگر  این اتفاق بیفتد، بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد؟ و پس از آن چه؟ این به شما کمک می‌کند وقتی آن اتفاق رخ داد، آرام بمانید. شاید بتوان انجام کارهایی که باعث ترس شما می‌شود را رضایت بخش‌ترین قسمت ماجرا دانست.

  شجاع باش حتی اگر هنوز نیستی!

  گام برداشتن برای زندگی شجاعانه و خارج شدن از منطقه امن، سریع‌ترین راه برای رسیدن به پتانسیل درونی قوی و قدرتمند است. مشکل اینجاست که بسیاری از ما اجازه می‌دهیم ترس‌هایمان مانع تصمیم‌گیری‌ها‌ی درست‌مان شوند. ما به دنبال کاری که به آن علاقه داریم، نمی‌رویم چون می‌ترسیم به اندازه کافی قوی نباشیم، تغییرات مثبت در زندگی خود ایجاد نمی‌کنیم چون  از ناشناخته‌ها می‌ترسیم.

  آشنا به نظر رسیدن احساس یا شرایط باعث می‌شود ما احساس امنیت داشته باشیم. اما ترس دقیقا نقطه مقابل این حس آشنا است. ترس یک احساس طبیعی انسانی است، اما همیشه زندگی در ترس باعث می‌شود نتوانیم در زندگی حرفه‌ای و شخصی‌مان پیشرفت کنیم. ترس می‌تواند فلج کننده باشد. ترس از اتفاقی که ممکن است رخ دهد یا  نگرفتن یک تصمیم درست باعث می‌شود، دیگر هیچ اتفاق خوبی در زندگی رخ ندهد. شما می‌توانید به جای حرکت به جلو در یک منطقه امن و راحت بمانید و به جای تصمیم‌گیری منفعلانه زندگی کنید. این را باید بدانید، چسبیدن بیش از حد به منطقه امن می‌تواند برای شما عواقب بدی داشته باشد. این عواقب شامل از دست دادن هر نوع رشد شخصی، حرفه‌ای و عاطفی می‌شود که در ادامه مطلب بیشتر به آنها می‌پردازیم.

  با ترس‌های خود روبه رو شوید!

  اگر از چیزی می‌ترسید، از آن فرار نکنید بلکه از روش‌های جرات ورزی و غلبه بر ترس  استفاده کنید  و  با ترس‌هایتان روبه رو شوید. به عنوان مثال، اگر از ارتفاع می‌ترسید، اجتناب از ارتفاع ترس شما را تشدید می‌کند. در عوض، با قرار دادن خود در معرض ارتفاعات به کاهش ترس‌هایتان کمک می‌کنید. همچنین، می‌توانید فهرستی از کارهای ترسناک تهیه کنید و هر روز یکی از آنها را انجام دهید.

  از چیزهایی شروع کنید که کمترین ترس را برای شما دارند. به عنوان مثال، اگر از ارتفاع می‌ترسید، پس کمترین ترس در لیست شما، ممکن است نگاه کردن به پنجره از طبقه دوم خانه باشد. اگر از آب می ترسید، با یک مربی شنا باتجربه کار کنید. با اینها شروع کنید و سپس به سراغ موارد ترسناک‌تر لیست‌تان همچون شنا در دریا بروید.

  یاد بگیرید!

  تا جایی که می‌توانید در مورد چیزهایی که شما را می‌ترسانند، یاد بگیرید. ندانستن چیزهای زیاد می‌تواند آن را مرموز و ترسناک جلوه دهد. اگر از چیزی می‌ترسید، احتمالا اطلاعات کمی در مورد آن دارید، یادگیری بیشتر در مورد آن چیز ممکن است به شما کمک کند تا کمتر احساس ترس کنید. به عنوان مثال، اگر از اسکیت می‌ترسید، یادگیری آن به شما شهامت امتحان کردن این ورزش را می‌دهد. شما با تحقیق در مورد روش‌های جرات ورزی و غلبه بر ترس می‌توانید به خودتان کمک کنید.


  مقاله پیشنهادی: « ضرورت مدیریت خشم | تاثیر کوچینگ بر خشم»


  خود را آرام کنید!

  استفاده از تکنیک‌های تمدد اعصاب هم می‌تواند به شما کمک کند تا با ترس‌های خود روبه رو شوید. اگر متوجه شده‌اید که هنگام مواجهه با ترس‌هایتان احساس اضطراب دارید، از تکنیک آرام‌سازی برای آرام کردن خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید برای آرام کردن خود نفس عمیق بکشید. مثلا تا پنج بشمارید، یک نفس عمیق و آهسته از طریق بینی خود بکشید و سپس در حالی که از پنج شمارش معکوس می‌گیرید، به آرامی نفس را از دهان خود خارج کنید.

  زمانی را در طبیعت بگذرانید!

  بیرون رفتن نیز ممکن است به کاهش ترس و اضطراب شما کمک کند. سعی کنید، وقتی هوا خوب است پیاده روی کنید یا فقط در حیاط پشتی خود بنشینید و برای چند دقیقه محیط اطراف خود را تماشا کنید.

  از حواس پنجگانه‌یتان برای تمرکز بر خود استفاده کنید!

  برای اینکه تمرکز خود را از ترس دور کنید، لحظه‌ای را به تجربه هر یک از حواس پنج‌گانه خود اختصاص دهید. یک تکه لباس را لمس کنید و بافت آن را نام ببرید. رنگ‌های اتاق اطراف خود را ببینید. قهوه‌ای که در اتاق  دم می‌کشد را بو کنید. برای طعم و شنوایی هم همین کار را انجام دهید. هر مرحله از این فرآیند شما را از ترس‌تان دورتر و آرام می‌کند.

  چگونه بر ترس‌های بزرگ نظیر سخنرانی غلبه کنم؟

  سخنرانی در جمع توسط بزرگسالان بیشتر از ترس پرواز، شکست مالی، بیماری و حتی مرگ گزارش می‌شود. ما در این بخش به روش‌های جرات ورزی و غلبه بر ترس‌های بزرگ همچون ترس از حضور در  صحنه و سخنرانی می‌پردازیم. بسیاری از ما هنگام آماده شدن برای صحبت یا اجرای برنامه در مقابل یک گروه احساس نگرانی زیادی می‌کنیم. اما کسانی که در چنین موقعیتی مملو از احساس ترس و وحشت هستند، ممکن است از نوعی اختلال اضطراب اجتماعی (که به عنوان فوبیای اجتماعی شناخته می‌شود) رنج ببرند. ترس از سخنرانی یا اجرای عمومی اغلب ترس از صحنه نامیده می‌شود. این ترس باعث ایجاد صدمات زیادی بر اعتماد به نفس و عزت نفس فرد می‌شود. حتی ممکن است باعث از بین رفتن شغل یا ترک مدرسه و دانشگاه توسط وی شود.

  اقدامات کاربردی برای غلبه بر ترس

  یادگیری مهارت‌های نرم همچون صحبت کردن در جمع باعث افزایش کیفیت زندگی افراد می‌شود. اما این کار برای کاهش ترس کافی نیست. شما باید هر گونه تصور، عقاید، افکار، تصاویر و پیش‌بینی‌های منفی مربوط به ترس‌هایی همچون سخنرانی یا اجرای عمومی را مورد بررسی قرار دهید و در رابطه با آنها تجدید نظر کنید. کشف ترس‌های عمیق همچون ترس از ارتفاع یا دیده شدن توسط دیگران بر زندگی افراد تاثیر مثبتی دارد. پذیرش خود و عدم خلق احساس اینکه باید خود را به دیگران ثابت کنید، باعث رشد و افزایش آرامش شخصی می‌شود.

  نکاتی کاربردی برای کاهش ترس در زندگی

  • تمرکز خود را از ترس‌هایتان برداشته و بر نکات مثبت و ارزشمند زندگی خود قرار دهید.
  • از ترساندن خود با افکاری که ممکن است در مورد آنها اشتباه کنید، دست بردارید.
  • توجه خود را روی افکار و تصاویری که آرامش بخش و اطمینان بخش هستند، بگذارید.
  • از فکر کردن به افکاری که باعث ایجاد شک و ترس می شوند، خودداری کنید و به دنبال یادگیری روش‌های جرات ورزی و غلبه بر ترس باشید.
  • روش‌هایی کاربردی برای آرام کردن ذهن و بدن خود یاد بگیرید. این روش‌ها می‌توانند شامل  یادگیری تنفس عمیق، تمرینات یوگا و مدیتیشن باشند.
  • ورزش کنید و غذای سالم مصرف کنید. عادات دیگر زندگی سالم همچون صبح زود از خواب بیدار شدن را تمرین کنید. سعی کنید تا حد امکان از مصرف کافئین، شکر و الکل خودداری کنید.
  • موفقیت خود را تجسم کنید. همیشه بر قدرت و توانایی خود برای مدیریت موقعیت‌های چالش برانگیز تمرکز کنید.
  • از قبل در رابطه با ترس‌هایتان بیاموزید و آماده مواجه با آنها باشید.
  • سعی کنید لبخند بزنید و به مردم و دنیا حس مثبت داشته باشید.
  • به نتیجه فکر نکنید و کمال‌گرا نباشید. تلاش برای کامل بودن را رها کنید و بدانید که اشتباه کردن اشکالی ندارد.

  جمع‌بندی

  ما در این مقاله به ضرورت استفاده از روش‌های جرات ورزی و غلبه بر ترس پرداختیم.  به شهامت، یادگیری و مواجهه با ترس، بودن در طبیعت و تکنیک‌های آرام ساز ذهن و تمرکز بر حواس پنجگانه اشاره کردیم. حتما نکات ذکر شده را حین مواجه با ترس مدنظر قرار دهید تا بتوانید به افزایش رشد شخصی خود کمک کنید.

  رزرو نوبت مشاوره آنلاین

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۳ رای
  به اشتراک گذاری:

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *