افزایش عزت نفس

چند راهکار ساده برای افزایش عزت نفس

 • در برخی از مراحل زندگی ممکن است ناتوانی روحی زیادی در خود حس کنید. صدایی درونی که به شما می­‌گوید به اندازه کافی خوب نیستید، شلخته هستید یا حتی چاق هستید. این صدای مرموز ناشی از کمبود عزت نفس است. عزت نفس (self-steem) یکی از مهارت­‌های مهم برای زندگی فردی و اجتماعی است. این مهارت از دوران نوجوانی تا سالمندی نقش مهمی در رشد و تعالی ما دارد. افراد به دلایل مختلف عزت نفس خود را از دست می­‌دهند. اگر تلاشی برای تقویت عزت نفس خود نکنید، ممکن است بسیاری از اختلالات روانی به سوی شما سرازیر شوند. اهمیت این موضوع، باعث شده تا در این مقاله درباره راهکارهای افزایش عزت نفس با شما صحبت کنیم.

  عزت نفس چیست؟

  عزت نفس به این معنا است که چه مقدار ارزش برای خود قائل هستید. این احساس یک حالت درونی است که باعث می­‌شود به خود احترام بگذارید، خود را درک کنید و دوست داشته باشید. این احساس دوست داشتن هم مربوط به مسائل روانی بوده و هم با ویژگی­‌های ظاهری در ارتباط است. در واقع، در مراحل شکل­‌گیری شخصیت و حرکت به سمت بزرگسالی، عزت نفس نقش کلیدی بازی دارد. افرادی که عزت نفس خود را همواره در سطح مطلوب نگه می‌­دارند، بیشتر مورد احترام دیگران هستند. به عبارتی دیگر، وقتی به خود احترام بگذارید متناسب با آن دیگران نیز به شما احترام خواهند گذاشت.

  عزت نفس چه نقشی در زندگی دارد؟

  ردپای عزت نفس در همه تصمیمات و فعالیت­‌های زندگی دیده می­‌شود. عزت نفس باعث می­‌شود تصمیمات منطقی بگیرید و به جنبه­‌های مختلف یک موضوع توجه کنید. در روابط عاطفی، دوستی و شغلی؛ داشتن عزت نفس به شما کمک می­‌کند تا خود را بهتر به طرف مقابل معرفی کنید. عزت نفس می‌­تواند انگیزه شما را به طور چشم‌گیری افزایش دهد. اینگونه افراد دید مثبتی به خود دارند نقاط ضعف و قوت را می­شناسند و خود را برای چالش‌­های جدید آماده می­‌کنند. البته، دقت داشته باشید که عزت نفس زیاد و افراطی نیز در برخی موارد آسیب ­زننده است. افراد با چنین خصوصیت شدیدی همیشه خود را لایق پیروزی می­‌دانند حتی در شرایطی که هیچ تلاشی نمی­‌کنند.

  افزایش عزت نفس

  ویژگی­‌ها و مشخصه­‌های افراد با عزت نفس بالا

  احتمالاً در اطراف خود اشخاصی را دیده‌­اید که برای ذهن و روان خود ارزش زیادی قائل هستند. این افراد وقت­‌هایی از روز را به خود اختصاص می­‌دهند. خودشناسی خوبی دارند و از آن برای افزایش عزت نفس استفاده می‌­کنند. مهارت­‌های ارتباطی قوی دارند و از افراد منفی نگر دوری می­‌کنند. افراد با عزت نفس بالا از مواجه شدن با شرایط سخت ترسی ندارند. در شرایط پیچیده می‌­توانند به خوبی فکر کنند و برنامه­‌های خود را پیش ببرند. افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردار هستند خود را لایق خوشبختی می‌­دانند و برای آن تلاش می‌کنند. چهار ویژگی اصلی افراد با عزت نفس بالا شامل موارد زیر می­‌شود:

  • درک واضح از توانایی­‌های خود
  • شناخت نیازهای خود و توانایی بیان آنها
  • انتظارات منطقی و واقع­ بینانه
  • حفظ روابط سالم با دیگران

  عوامل کاهش عزت نفس

  عوامل مختلفی می­‌توانند عزت نفس شما را تضعیف کنند. شناخت این عوامل به شما کمک می­‌کند تا با آنها مقابله کنید و عزت نفس از دست رفته خود را برگردانید. عوامل محیطی یکی از اصلی‌­ترین دلایل کاهش عزت نفس هستند. محیطی که در آن رشد کرده‌­اید و طرز تفکر و برخورد اطرافیان تاثیر مستقیمی روی عزت نفس شما دارد. با کمی دقت متوجه می­‌شوید که دوستان و همسالان شما چه نقش مهمی در تضعیف یا تقویت عزت نفس شما دارند. در واقع، بخش زیادی از شخصیت و رفتار شما در ارتباط با دیگران شکل می­‌گیرد. سایر عوامل کاهش عزت نفس به شرح زیر هستند:

  • بد­رفتاری والدین
  • طرز تفکر اشتباه
  • وابستگی شدید به والدین
  • مشکلات زندگی
  • استانداردهای جامعه
  • داشتن اهداف دست ­نیافتنی

  مقاله پیشنهادی: « ضرورت مدیریت خشم | تاثیر کوچینگ بر خشم»


  راهکارهای افزایش عزت نفس

  تا اینجا به طور کامل با عزت نفس و عوامل تضعیف کننده آن آشنا شدیم. در این بخش فعالیت‌­های عملی که به طور قابل‌­توجهی عزت نفس را افزایش می‌­دهند، بررسی خواهیم کرد. دسته‌­ای از راهکارهای افزایش عزت نفس شخصی هستند. به این معنا که خود فرد می‌­تواند آنها را انجام دهد و نتایج به دست آمده را ارزیابی کند. دسته‌­ای دیگر از راهکارها توسط متخصصان و مشاوران ارائه می­‌شوند. در این مورد نتایج و روند درمان تحت نظارت یک متخصص بررسی می­‌شود. مهم­ترین وکارآمدترین راه­های افزایش عزت نفس شامل موارد زیر هستند.

  مشاوره گرفتن از متخصص برای افزایش عزت نفس

  یکی از مفیدترین روش‌­ها برای بهبود عزت نفس مراجعه به مشاور و متخصص است. مشاور می‌­تواند با استفاده از تکنیک‌­های رفتاری و شناختی ریشه اصلی کاهش عزت نفس را در شما بیابد. پس از مشخص شدن علت، در جلسات بعدی مشاوره، راهکارها و روش­‌هایی برای بهبود عزت نفس معرفی می‌­شوند. اگر در رابطه با همسر یا نامزد خود دچار کمبود عزت نفس هستید، استفاده از راهنمایی­‌های مشاور خانواده و زوج درمانگر کمک زیادی به شما خواهد کرد.

  رزرو نوبت مشاوره آنلاین

  توجه به نقاط قوت

  لیستی از مهارت­‌ها و نقاط قوت خود تهیه کنید. تهیه این لیست به شما کمک می­‌کند تا حس بهتری نسبت به خود داشته باشید. هر شخص مهارت­‌های منحصر به­ فردی دارد و هیچ کس بی‌­استعداد نیست. می­توان گفت فردی بی‌­استعداد است که استعداد خود را نادیده می­‌گیرد. توجه به نقاط قوت به شما کمک می­‌کند تا از انجام کارهای خود لذت ببرید و خود را باارزش بدانید.

  مقایسه نکردن خود با دیگران

  باید بدانید که افراد شرایط زندگی یکسانی ندارند. تفاوت در مسائل رفاهی و اقتصادی باعث می­‌شود افراد وضعیت متفاوتی داشته باشند. هر انسان یک فرد مثبت و اثرگذار در این دنیا است. با پذیرفتن این باور عزت نفس بیشتری کسب می‌­کنید. سعی کنید به جای حسادت و مقایسه، رقابت مثبتی را با خود شروع کنید. به این شکل هر روز یک قدم در مسیر افزایش عزت نفس خود بر می­دارید.

  دوری کردن از افراد منفی­‌نگر

  همانطور که گفتیم اطرافیان شما نقش مهمی در شکل­‌گیری عزت نفس‌تان دارند. بنابراین، یکی از راه­‌های افزایش عزت نفس حذف کردن افراد اضافی از زندگی خود است. سعی کنید وقت خود را با افراد ورزشکار، کتاب­خوان و مثبت‌­نگر بگذرانید. افرادی که مدام ایراد می­‌گیرند و ناامید هستند چون شکست خورده هستند تلاش می­‌کنند تا شما را نیز مانند خود کنند.

  خارج شدن از محدوده امن خود

  اگر در آرزوی پرواز هستید باید از پیله‌­ای که به دور خود تنیده‌­اید، خارج شوید. گاهی اوقات لازم است خود را به چالش بکشید. قرار گرفتن در شرایط مشکل می‌­تواند بهترین راه برای مشخص شدن نقاط ضعف شما باشد. در این صورت ممکن است برای یافتن بهترین راه حل تلاش کرده و به موفقیت برسید. این امر عزت نفس شما را نیز افزایش می‌­دهد.

  مشخص کردن حد و مرز روابط

  سعی کنید در همه روابط کاری و دوستانه خود حد و مرزی برای خود و دیگران تعیین کنید. مشخص کردن میزان صمیمیت با دیگران به شما کمک می­‌کند تا رفتار خود را مدیریت کنید. در واقع، با این کار شما به عنوان یک فرد خوش برخورد و قاطع شناخته می­‌شوید. تصدیق و اعتراف دیگران به این ویژگی عزت­ نفس شما را ارتقا می‌­دهد.

  احترام به خود

  در یک تعریف ساده عزت نفس به معنای احترام گذاشتن به خود است. وقتی به خود احترام بگذارید بسیاری از کارها را انجام نمی­‌دهید، به بعضی از دورهمی‌­ها نمی‌­روید و با برخی افراد معاشرت نمی­‌کنید. آرامش ذهنی شما از همه چیز مهم­تر است. پس آن را با سرزنش کردن و نادیده گرفتن نابود نکنید. با لحن مهربانانه با خود صحبت کنید. موفقیت­‌های کوچک خود را جشن بگیرید. حتی گاهی برای خود هدیه بگیرید.

  پذیرفتن شکست

  بد نیست بدانید، حتی بزرگ­ترین افراد و شرکت­‌ها نیز اشتباه می­‌کنند. نوع نگاه شما به شکست و پیروزی نقش مهمی در تقویت عزت نفس شما دارد. موفقیت به این معنا نیست که اشتباهی نکرده باشید بلکه به معنای پذیرش شکست­‌ها و درس گرفتن از آنها است. به یاد داشته باشید که بزرگ­‌ترین شکست شروع نکردن است. سعی کنید در هنگام شکست افکار مزاحم را از خود دور کنید. در عوض، به دنبال علت شکست و اصلاح آن باشید.

  جمع‌­بندی

  همه ما در زندگی موقعیت­‌های حساس و بحرانی را تجربه می­‌کنیم. در این شرایط مهم­ترین سلاح ما برای مواجهه با این مشکلات، عزت نفس است. شرایط محیطی، فشارهای اطرافیان و طرز تفکر اشتباه باعث شده است افراد زیادی عزت نفس خود را از دست دهند. اگر شما نیز احساس ناکافی بودن می­‌کنید و عزت نفس پایینی دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه این مطلب است. در این مطلب جدیدترین راهکارهای افزایش عزت نفس معرفی شده‌­اند. حتماً کلیه نکات ذکر شده را مدنظر گرفته و در زندگی شخصی خود به کار ببرید. در صورتی که با کاربرد این نکات هنوز از عزت نفس پایین رنج می­‌برید، توصیه می‌­کنیم با یک روانشناس بالینی و تراپیست ماهر مشورت کنید. مشاوره تخصصی به شما کمک می­‌کند تا سریع­تر مشکلات موجود را شناخته و برطرف نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۵ رای
  به اشتراک گذاری:

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *