خودکوچینگی

خود کوچینگی (Self-Coaching) برای حل مسائل خود

 • گاهی اوقات ما در زندگی خود با مشکلات یا تغییرات جدیدی مواجه می‌شویم که با درد و رنج همراه هستند. به همین علت، برای کاهش عمق درد و رنج، ایجاد عادت‌ها و باورهای جدید نیازمند ساخت رفتارهای اصولی و جدیدی هستیم. گاهی در این راه افرادی همچون مربی یا روان‌شناس به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم به پذیرش و رشد بیشتری در مدت‌زمان کمتر برسیم. اما بعضاً این افراد بنا به دلایلی در کنار ما نیستند یا ما حتی با وجود آنها هم نیازمند ارتقا و بهبود وضعیت زندگی خود و کسب برخی مهارت‌ها هستیم. در اینجا فرایندی به نام خودکوچینگی یا خود مربیگری به کمک ما می‌آید. در ادامه به اینکه این اصطلاح چیست و چه نتایجی بر زندگی ما دارد، اشاره خواهیم داشت.

  خودکوچینگی چیست؟

  قبل از اینکه بگوییم خودکوچینگی چیست؟ بیایید نگاهی به اینکه کوچینگ چیست داشته باشیم. جلسات کوچینگ بدین صورت پیش می‌روند که کوچ با پرسیدن سؤالاتی دررابطه‌با خواسته‌ها، باورها و اهداف به فرد کمک می‌کند. باید ذکر کرد جلسات کوچینگ به گذشته افراد کاری ندارند، بلکه با ارائه راهکارهایی سعی در ارائه راه‌حلی عالی برای آینده مراجع دارند. جلسات کوچینگ به شما کمک می‌کنند در راستای اهداف و خواسته‌های خود قدم بردارید. خودمربیگری به معنای افزایش آگاهی در حوزه‌هایی همچون اهداف، عادات و الگوها است. به کمک خودمربیگری می‌توان به بهبود شرایط زندگی، تغییر باورهای محدودکننده، از بین ‌بردن ترس‌ها، رشد و ارتقای خود کمک کرد. شما با خود مربیگری  می‌توانید فضایی برای رشد در حوزه‌های مختلف همچون روابط، رفتار و باورها خلق کنید. تکنیک‌هایی نظیر خاطره­نویسی، ذهن­آگاهی و مدیتیشن می‌توانند جز استراتژی‌های کارآمد و کاربردی برای ارتقای زندگی شما باشند. ابزارهایی همچون چرخ زندگی، در نظر داشتن آینده‌ای جدید برای خود، برنامه‌ریزی اهداف به صورت SMART، مطالعه محتواهای جالب و چالش­برانگیز در این مسیر کمک کننده هستند.

  چگونه می‌توانم با خودکوچینگی مشکلاتم را حل کنم؟

  اگر در شرایطی قرار دارید که انگیزه کمی دارید یا نمی‌توانید احساساتی همچون شرم، خجالت، ترس را مدیریت کنید، باید یک سری اقدامات انجام دهید. بعضا افرادی همچون تراپیست یا مربی در این مسیر به شما کمک می‌کنند تا به خواسته‌هایتان برسید. اما گاهی آنها با توجه به شرایط شما نمی‌توانند هیچگونه کمکی کنند. پنج اصل زیر به شما کمک می‌کنند با شیوه خودمربی‌گری به پرورش عادت‌ها و باورهای جدید بپردازید.

  شرایط و موقعیت ناراحت کننده و دردآور را قبول کنید

  ممکن است بنا به دلایلی همچون طلاق، مهاجرت، ورشکستگی و غیره دچار رنج، ناراحتی یا غم شده باشید. زمانی که شما شرایط و موقعیت رخ داده شده را می‌پذیرید، سریع­تر موفق به ارتقا و رشد خود می‌شوید. پذیرش شرایط به شما کمک می‌کند عادات و رفتارهای جدیدی برای خود برنامه‌ریزی کرده و در راستای آنها قدم بردارید. به این ترتیب، سریع‌تر در راستای کارهای موثر قدم برمی‌دارید و انرژی خود را در محیطی که هم‌راستای اهدافتان است، صرف می‌کنید.

  خودتان را با کلیه نقاط ضعف و قوت‌تان بپذیرید

  در واقع، زمانی که خودتان را با کلیه کاستی‌ها و ضعف‌هایتان پذیرفته و دوست می‌دارید، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مهم زندگیتان یعنی پذیرش را پشت سر می‌گذارید. ناتوانی در عدم پذیرش خود، قبول خطاها، نقاط ضعف و قدرت باعث می‌شوند همواره در یک چرخه درد و رنج باقی بمانید. در این مرحله، خودکوچینگی بیش از کمک مربی یا تراپیست کاربردی و کارآمد است.

  نسبت به موقعیت و شرایط خود آگاه باشید

  زمانی که نسبت به موقعیت و شرایط فعلی خود آگاهی پیدا می‌کنید می‌توانید سریع‌تر به خواسته‌هایتان دست یابید. آگاهی داشتن از شرایط بدون هیچگونه قضاوتی و از سر دلسوزی باعث می‌شود سریع‌تر به اهدافتان برسید. علاوه بر آگاهی هنگامی که مسئولیت اعمال خود را برعهده می‌گیرید، سریع‌تر به خواسته‌هایتان دست پیدا می‌کنید. دو اصل آگاهی و مسئولیت پذیری بسیار کمک کننده هستند.

  بدانید چرا، خواسته یا هدفی دارید

  زمانی که چرایی اهداف و آرزوهای خود را پیدا می‌کنید و متوجه می‌شوید چرا خواهان دستیابی به خواسته‌ها یا اهداف خود هستید، هیچگاه از پای نیفتاده و دائما در راستای اهدافتان ادامه می‌دهید. بدین صورت، همواره انگیزه‌ای برای قدم برداشتن به سمت اهداف خود خواهید داشت.

  خواهان شروع دوباره باشید

  هر چند وقت یک‌بار زندگی موانع و مشکلاتی را بر سر راه شما قرار می‌دهد. این مسئله ممکن است باعث شود شما دوباره به چرایی خواسته‌های خود بیندیشید یا مدت زمانی از حرکت بایستید. اما زمانی که شما با خودکوچینگی آشنا می‌شوید می‌دانید باید دوباره به پا برخیزید و ادامه دهید. در واقع، آشنایی با مهارت‌های نرمی همچون تاب‌آوری به شما کمک می‌کنند بدانید چگونه و چه زمانی باید دوباره ادامه دهید.

  مقاله پیشنهادی: ایجاد اعتماد به نفس با کوچینگ

  چگونه می‌توان یک خود کوچ موفق در زندگی بود؟

  زمانی که شما از تجارب، توانایی‌ها و مهارت‌هایتان در راستای دستیابی به بهترین‌ها در حوزه‌های مختلف مالی، روابط، توسعه فردی و شغلی استفاده می‌کنید، خود­مربیگری را شروع می‌کنید. شما باهدف تغییر عادت‌ها، رفتارها و باورهای خود می‌توانید زندگی‌تان را به سمت رشد و موفقیت سوق دهید. قبل از هر اقدامی مشخص کنید خواهان ایجاد تغییر در چه حوزه‌ای از زندگی خود همچون مالی، معنوی، شغلی و غیره هستید. سپس تعیین کنید در این حوزه خواهان چه هستید؟ پس از آن متناسب با خواسته‌های خود و جایگاه فعلی‌تان برنامه‌ای برای هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌های آتی زندگی‌تان تعیین کنید.

  اصول مهم در خود کوچینگی

  سعی کنید، روزانه ایده‌ها، برنامه‌ها و تجارب خود را بنویسید. اینکه هر آنچه را که خواهان آن هستید یادداشت کنید به شما کمک می‌کند سطح انگیزه‌تان بالا بماند. به‌این‌ترتیب، احتمال موفقیت شما افزایش پیدا می‌کند. دائماً از خود سؤالاتی در راستای اهدافتان بپرسید و پاسخ‌ آنها را به دست آورید. هنگامی که شما سؤالاتی دررابطه‌با خواسته‌هایتان می‌پرسید ذهنتان را ترغیب می‌کنید به دنبال جواب سؤالاتی در راستای اهدافتان باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر تمایل دارید ازدواج کنید یا رابطه خود با همسرتان را بهبود ببخشید، از خود بپرسید چگونه می‌توانم با آدم‌های جدیدی که مشابه من فکر می‌کنند، آشنا شوم؟ یا چگونه می‌توانم باعث برانگیختن انرژی همسرم نسبت به خود شوم؟ به‌این‌ترتیب، سریع‌تر به خواسته‌هایتان خواهید رسید.

  ذهنتان را به روی ایده‌ها و شرایط جدید باز بگذارید. دائماً خود را در مهارت‌ها و شرایط جدید قرار دهید. بدین صورت، سریع‌تر رشد می‌کنید. همیشه زمانی برای ثبت و جشن‌گرفتن موفقیت‌هایتان هر چند کوچک کنار بگذارید. زمانی که مهارت جدیدی آموختید و آن را به اتمام رساندید یا به موفقیتی جدید دست یافتید حتماً خود را تشویق کنید. موفقیت‌ها و دستاوردهایتان را جشن بگیرید. فراموش نکنید، در مدت‌زمان مشخصی بر مهارت خاصی تمرکز کنید. هنگامی که تمرکز خود را روی چندین مهارت می‌گذارید، احتمال سردرگمی و گیجی در شما افزایش پیدا می‌کند. در صورت نیاز از کلمه نه استفاده کنید. کلمه نه به معنای حذف شرایط، انسان‌ها و اهداف ناکارآمد در زندگی شما است. در واقع، حذف هرآنچه که در راستای اهداف شما نیست به معنای پذیرش انسان‌ها، کارها و مهارت‌های جدید متناسب با خواسته‌هایتان است.

  خدمات آنلاین مشاوره

  جمع‌بندی

  امیدواریم این مقاله نکات کاربردی فراوانی دررابطه‌با خودکوچینگی را با شما در میان گذاشته باشد. شما با استفاده از این تکنیک‌ها و نکات کارآمد می‌توانید به نتایج فوق‌العاده‌ای در زندگی‌تان دست پیدا کنید.  مهارت‌ها و تکنیک‌های فوق به شما کمک می‌کنند بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن به‌دوراز هرگونه مشاوره و کمکی به خواسته‌هایتان دست یابید. هرچه تجربه‌ها و مهارت‌های زندگی شما بیشتر باشد، سریع‌تر به خواسته‌هایتان می‌رسید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۰ رای
  به اشتراک گذاری:

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *